Škotska jaja – Scotch eggs za Uskrs

Scotch egg ili Škotsko jaje me asocira na Uskrs, ne samo zato što je jedna od glavnih namirnica u jelu, kuhano jaje nego i zato što sam prvi puta probala ovo jelo prilikom boravka u Škotskoj prije 2 godine. I to je bio ujedno moj prvi Uskrs koji nisam proslavila s obitelji na tradicionalan način. Nismo imali jaja i šunku, gnijezdo, slastice. Imali smo Škotska jaja, u hotelskoj sobi i par čokoladnih zečeva. 🙂

JESU LI UOPĆE ŠKOTSKA?

U Škotskoj i Britaniji se ona mogu kupiti u trgovinama, zapakirana u plastične posudice i većinom stoje u hladnjaku. U Britaniji su oduvijek bila “piknik hrana”, tako da se tamo čak češće konzumiraju hladna, za izlete, kada prave sendviče i slično.

U Hrvatskoj ih također zovemo Škotska jaja i nikada nisam razmišljala o nazivu toga jela i mislila sam da izraz ima veze sa Škotskom, da su tamo nastala. Kad li ono, izraz SCOTCH EGG nema veze sa Škotskom niti je recept nastao tamo. Šok.

Odmah sam morala znati sve informacije pa tako saznajem da je recept izveden u  Engleskoj, u Londonu a ideja je došla od Indijskog jela Nargisi Kofta (jaje prekriveno mljevenim mesom, posluženo s curryjem) i tehnike pripreme toga jela a ideju su u Englesku prenijeli vojnici na svome povratku u Englesku iz Indije.

Navodno je ovo bilo jelo zamišljeno da se jede hladno i “za ponijeti” na put.

Neki izvori kažu da je naziv nastao jer su ih pravili u zalogajnici William J Scott & Sons, pa prema “Scott” se izraz primio i ušao u upotrebu.

Priča koja tvrdi da su ipak nastala u Škotskoj kaže da su recept izumili Škotski farmeri, seljaci kako bi iskoristili jeftine namirnice koje su imali, jaja i meso kobasice.

Na kraju sam pročitala i da se zapravo radi samo o izrazu “scotched egg” što je zapravo izraz za tehniku usistnjavanja mesa kako bi se omekšalo, tj. mljevenje mesa. Mnogo je objašnjenja pa mogu samo zamišljati koje od svih je istinito, no sigurno je da je ovo jelo definitivno bilo popularno u Britaniji a i ostalo je.

NAČIN PRIPREME I POSLUŽIVANJA:

Tamo se u mesnu smjesu dodaje meso svježe kobasice a za neke verzije dodaju i black puding (njihova verzija dimljene krvavice). Ja sam koristila samo mljeveno miješano meso, jer sam ih radila prvi puta. Ispala su mi savršeno i meni je jelo puno draže toplo, no ona koja su ostala bila su izvrsna i hladna pa su iskorištena u sendviču za idući dan, tanko narezana na fete. Ovo je recept koji možete praviti baš za Uskrs ali i nakon Uskrsa kao način da iskoristite viška kuhanih jaja.

Škotska jaja1

SASTOJCI ( 8 jaja / 5 osoba) :

1kg mljevenoga mesa u omjeru 300g junetine i 700g svinjetine, 10 kokošjih  jaja, oštro brašno, krušne mrvice, sol, crni papar, timijan, muškatni oraščić, klinčić, senf u prahu, senf iz tube jedna žlica, žličica sode bikarbone, par žlica vode, češnjak u prahu, 2 manje glavice crvenog luka, 3 češnja češnjaka, crvena dimljena paprika, malo ribane korice limuna, ulje za prženje

POSTUPAK:

8 jaja skuhajte u vodi (za mekše kuhano jaje oko 6 minuta ili po želji duže) i odmah ih stavite u hladnu vodu. Mljeveno meso stavite u veću posudu, dodajte sve začne, par žlica vode i sodu bikarbonu. Luk i češnjak isjeckajte u sjeckalici pa dodajte na meso i začine. Dodajte i ribanu koricu limuna i senf iz tube. Sve sjedinite rukama da se prožmu začini. Ostavite u hladnjaku kratko. Jaja ogulite i posušite na ubrusu. Pripremite smjese za paniranje: preostala 2 jaja posolite i izlupajte u posudi. U drugu posudu dodajte oštro brašno pa ga posolite i popaprite. U trećoj posudi stavite mrvice za paniranje, i njih malo posolite. Krećemo s paniranjem. Uzmite jedno jaje, stavite ga u brašno, zatim uzmite 130g mesa (izvažite kuglice na kuhinjskoj vagi) koje ćete spljoštiti na dlanu i u sredinu stavite jaje pa ga obgrlite ravnomjerno mesom.

Kada je svako jaje omotano mesom ostavite sve skupa 10 minuta u zamrzivač. Odmorite. Ukoliko niste pripremili jaja, brašno i mrvice za paniranje ranije, onda nemojte odmoriti već to napravite sada. Izvadite škotska jaja iz zamrzivača i panirajte, prvo u brašno, jaja pa mrvice. Budite brzi i spretni. Kada su panirana vratite u hladnjak na 10 minuta. U vrelo ulje ( cca 180 stupnjeva ) stavljajte po 2 do 3 jaja maksimalno i pržite oko 5 minuta, nježno ih okrećući sa svih strana. Na srednje jakoj vatri.

Pržena škotska jaja vadite na kuhinjski ubrus. Prerežite napola, poslužite s nekom zelenom salatom tipa rikola, mladi špinat. Ja sam ih služila topla uz krumpir pire, sa rikolom i uz hladni umak od hrena i vrhnja.

Scotch eggs_Geeketa

Mene recept asocira na Uskrs u Edinburghu i podsjeća me koliko volim tradicionalno dočekati blagdane u krugu obitelji. Procesa ima, vremena treba ali mislim da se isplati. Kalorije za blagdane i tako ne brojimo jer mislim da ovo jedno jaje ima oko 600kcal. 🙂

Škotsko jaje_Geeketa
(Pregledano 326 puta, 1 pregleda danas)

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)