TJESTENINA – definitivno nešto od čega mnogi zbog kalorija, škroba i dosta ugljikohidrata često bježe (i sama) ali realno i jedna jako zahvalna namirnica s kojom možemo za malo vremena, mašte i truda kreirati bezbroj kombinacija.
Zanimljivo je da je tjestenina jedna od namirnica s kojom možemo kreirati i hladno predjelo, toplo predjelo, glavno jelo prilog ili salatu.
Vrsta tjestenine postoji oko 350 a sumnjam da čak i Talijani znaju sve dok je spajanje vrsta tjestenina i umaka prava znanost i umijeće.
Ipak za osnovu je bitno znati dvije velike skupine s to su sušena i svježa tjestenina. Svježa se većinom priprema s jajima te se kuha odmah nakon razvijanja i rezanja. Eventualno “svježu” možemo kupiti zamrznutu ili pakiranu vakuumiranu u vrećicama no prava svježa se radi ručno kod kuće. Sušena se u pravilu radi od durum pšenice, bez jaja te se nakon sušenja čuva do kuhanja.
Što se tiče umaka, neke 3 osnovne skupine su pesto umaci (zeleni umaci na bazi maslinovog ulja, zelenih lisnatih začina), crveni umaci (na bazi rajčice i začinskog bilja) te bijeli umaci kod kojih su najpoznatiji Alfredo (vrhnje za kuhanje, maslac, ribani sir, muškatni oraščić i peršin) i nadasve poznati Bechamel.
Osobno najdraža vrsta tjestenine su mi tagliatelle i to one šire, posebice zelene sa špinatom. Zapravo ih zovem zelena gnijezda. 🙂
Svaki umak mi odlično povežu i upiju. Posebice su dobre u opciji s jednostavnim pestom alla genovese iako za pesto kažu da najbolje ide sa tanjim rezancima. Tagliatelle će se odlično slagati recimo sa sličnim pestom od bosiljka i avokada koji možete imati već spreman i samo umiješati u tjesteninu.
KUHATI AL DENTE, SAČUVATI VODU U KOJOJ SE KUHALA, ZAVRŠITI PARMEZANOM
Kada pripremam tjesteninu i rižota najčešće kuham po sistemu “što imamo u hladnjaku/smočnici ” a kod tjestenine je najbitnije skuhati ju al dente te sačuvati vodu u kojoj se kuhala kako bismo dobili božanstveni, kremasti umak. Ova voda prepuna je škroba koji je tjestenina ispustila kuhanjem. One vrste tjestenine koje su uže rezane vole nešto laganije umake a što je tjestenina šira i ona s rupicama podnosi i bolje upija teži i gušći umak.
Dakle, ovisno o raspoloženju, dobu godine i raspoloživim namirnicama slažem jednostavna jela s tjesteninom.
Ono što uvijek koristim je maslinovo ulje i parmezan za kraj, ostalo sve na maštu.
Danas sam se odlučila za tortelline. Kupila sam one dostupne u trgovini, punjene s 3 vrste sira.
Nisam znala a danas sam naučila da se tortellini stavljaju i u juhe pa sam našla zanimljivih recepata za “Tortellini soup”.
U Italiji se jedu a zapravo su to jače juhe, stavljaju u njih i meso, začine, tikvice, rajčicu. Osim u juhe tortellini se mogu pripremati s umakom kao što sam se ja odlučila ali i na salatu ( npr. skuhaju se i hlade pa se doda povrće, masline, tuna… i začini se dresingom od maslinovog ulja i začina).
RECEPT za 4 OSOBE:
600g tortellina, 300g puretine, 400g šampinjona, šaka pancete, parmezana po guštu, 3 žlice kiselog vrhnja, 1 dcl mlijeka, 3 češnja češnjaka, 1 mala glavica luka, 1 mala svježa chilli papričica, sol, papar, maslinovo ulje, origano, korijander mljeveni u zrnu, ružmarin, kim, peršin.
POSTUPAK:
Luk narezati sitno, pa prepržiti zajedno sa pancetom na malo masl. ulja. Na to dodati prethodno isjeckanu i začinjenu puretinu (sol, papar, kim) te gljive izrezane na veličinu kao što smo izrezali puretinu. Dodati i sitno sjeckanu chilli papričicu. Pirjati sve oko 10 minuta a za to vrijeme u veliku posudu staviti kuhati vodu za tjesteninu. Vodu posoliti žličicom soli. Dok se sve pirja po potrebi zaliti s malo vode u kojoj se kuha tjestenina i začiniti soli, paprom, ružmarinom, korijanderom i po želij malo vegete te miješati. Sada dodati protisnuti češnjak. Ovako će aroma češnjaka biti iznimno drugačija nego da smo ga na početku odmah prepržili. Tjesteninu kada je skuhana ocijediti od vode no ostaviti oko 1,5 dcl tekućine u kojoj se kuhala.
Napraviti umak od 3 žlice kiselog vrhnja, 1 dcl mlijeka i tekućine u kojoj se kuhala tjestenina, 1 žličice senfa, soli, papra, malo origana i peršina. Za ovo vrijeme meso i gljive se još uvijek pirjaju lagano. Pirjanim gljivama i puretini dodati ocijeđenu tjesteninu i sve izmiješati pa zaliti smjesom za umak i sve sjediniti dok je na laganoj vatri. Probati okuse i po želji dosoliti krupnom morskom soli i svježe mljevenim šarenim paprom. Na kraju ubaciti parmezana po želji i umiješati dok je vruće.
Voila!